Ubezpieczenie OC Agenta jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla pośredników, którzy wykonują czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń. Przed zakupem polisy OC należy zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami tak, by wybrać najlepszą opcję ochrony i sprawdzić gdzie OC Agenta jest najtaniej. Wśród wielu propozycji warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC Agenta w InterRisk.
Co obejmuje ubezpieczenie OC Agenta w InterRisk
Ochroną InterRisk objęta jest odpowiedzialność cywilna agenta ubezpieczeniowego za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego powstałe w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych. Co ważne ubezpieczeniem OC Agenta objęte są również szkody wyrządzone przez osoby przy pomocy, których agent wykonuje czynności agencyjne.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC Agenta w InterRisk?
Ubezpieczyciel nie obejmuje ochroną szkód spowodowanych inną działalnością ubezpieczonego oprócz działalności zawodowej. InterRisk nie odpowiada również za szkody:
- wyrządzone przez ubezpieczonego osobom zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę lub osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne,
- polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia wyrządzonych przez ubezpieczonego lub osobę, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi lub osobie, z którą ubezpieczony lub osoba, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, pozostaje we wspólnym pożyciu,
- polegające na zapłacie kar umownych,
- powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Warto również zwrócić uwagę na to kiedy wygasa ochrona ubezpieczeniowa polisy OC Agenta w InterRisk. Ochrona kończy się:
- z dniem upływu okresu ubezpieczenia,
- z dniem odstąpienia od umowy ubezpieczenia lub wypowiedzenia umowy ubezpieczenia,
- na skutek wyczerpania sumy gwarancyjnej wskutek wypłacenia odszkodowania lub odszkodowań o łącznej wysokości równej sumie gwarancyjnej,
- z dniem zakończenia przez ubezpieczonego lub przejęcia przez inny podmiot działalności gospodarczej lub przejęcia,
- cofnięcia wydania zezwolenia na działalność agencyjną,
- z dniem zgonu ubezpieczonego – osoby fizycznej,
- z dniem zaprzestania prowadzenia działalności agencyjnej – wykreślenia z rejestru przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej.
Warto pamiętać o tym, że ostateczna cena obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych zależna jest między innymi od tego w jakich działach prowadzona jest działalność, ile osób wykonuje czynności agencyjne oraz czy agent ma podpisaną umowę agencyjną z ubezpieczycielem u którego chce zakupić polisę OC Agenta.
Źródło: InterRisk, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. z 2018 poz. 1007 z późn. zm.)